Türk Vatandaşlığı almak ve İstanbul'da Yaşamaya Dair Her Şey - Türkiyede Satılık ve Kiralık Emlak

İlanları karşılaştırın

Türk Vatandaşlığı almak ve İstanbul’da Yaşamaya Dair Her Şey

Türk Vatandaşlığı almak ve İstanbul’da Yaşamaya Dair Her Şey

İstanbul, Avrupa’nın ikinci büyük metropolitan alanıdır. Nüfus açısından en büyük şehirlerin içindedir, samimi ve çarpıcı bir kalabalığa sahiptir. Kurumsal olarak seküler ve son derece ticari bir alan olarak Türkiye’nin merkezidir.

Mutlaka yaşadığınız topluluğun ayrılmaz bir parçası olarak hissedersiniz. Bugün, İstanbul’da gayrimenkul yatırımı yapmak, şehirde kalmak ve iş yapmak için çok sayıda yabancı bu şehre göç ediyor. İnsanlar, bölgede aile kurmayı, kültür oluşturmayı ve finansman sağlamayı dört gözle bekliyorlar, bunları yapmak için Türk vatandaşlığı alınması gerekiyor. Dahası, hükümet aynı şeyi desteklemek için, Türkiye vatandaşlığını yöneten bazı kanunları uygulamaya koymuş durumda. Orijinal kanunlarda, Türk vatandaşlığının yönetmeliklerini düzenleyen “Madde 20” vardır. Bu kanun 12.1.2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yasa uyarınca İstanbul’a göç etmek isteyen yabancılar belirli kriterleri yerine getirmek zorundadır. Hükümet, İstanbul’da evinde hissetmek isteyen insanlar için aşağıdaki kriterleri uyguladı.

Belli belgelerin doğrulanması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, doğrulama tarihi için ilgilenilmesi gereken bir tarih verir. Değerlemeler aşağıdaki şekilde yapılmıştır:

  • Vayandaşlık almak isteyen kişi, Türkiye’de sabit sermayeye en az 2 milyon dolar yatırım yapmak zorundadır. Bu, Ekonomi Bakanlığı tarafından doğrulanmaya tabidir.

  • Dahası satın alım yapanların mülkü 1 milyon dolardan daha az olmamalıdır. Ayrıca, kişiler bu malın en az 3 yıl boyunca satılmayacağına dair güvence vermek zorundadır. Bu garanti, tapu sicilindeki şerhte belirtilmelidir.

 

  • Kriterler ayrıca kişinin herhangi bir Türk bankasında en az 3 milyon doları olmasını beklemektedir. Kişinin, devlet tahvilleri satın almak ve bunları en az 3 yıl tutmak için alternatif bir seçeneği vardır. Zorunlu olarak seçilen bu seçeneklerden herhangi biri, ilgili Türk makamı tarafından doğrulanmaktır.

 

  • İşlerinden dolayı 100’den fazla kişi çalıştıran birinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan doğrulama alması gerekmektedir.

 

  • Hemen göze çarpmayan bazı farklar olsa da, yasalar Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa Birliği’nde bulunan kurallara benzemektedir.

 

Paranızın yatırımını yaparken ya da bankaya yatırırken kaynakların açıkça gösterilmesi gerekir. Kişinin gerekli kanuni delilleri vermesi gerekir.

Anahtar Tesliminin geri kalanına kıyasla, İstanbul’da yaşamanın maliyeti pahalıdır. Ancak diğer taraftan yaşam biçimi muhteşemdir. Biri İstanbul’da gayrimenkule yatırım yapmadan önce yaşam maliyetlerini düşünmelidir. Benzin fiyatları yüksektir. İthal mallar, ithalat vergilerinin yüksek olması nedeniyle yine yüksek maliyetlidir. Eğitim, düşünülmesi gereken bir başka masraftır. İnsanlar, eğitim oranlarını artıran devlet okulları yerine çocuklarını uluslararası okullara göndermeyi tercih etmektedirler. Bununla birlikte, ev yardımı, tıbbi bakım ve günlük yiyecekler batı ülkelerine kıyasla daha ucuzdur. Ancak gelecekte mümkün olan oranlara kıyasla İstanbul’da çok düşük oranlarda satılık daire vardır. Yani, bir tane ev almak ve orada yaşamak için can atacaksınız.

Benzer Haberler

Cazip Bodrum Sayılık Villalarına Erişin ve Bodrum’un Gece Hayatının Tadını Çıkarın!

ACazip Bodrum Sayılık Villalarına Erişin ve Bodrum’un Gece Hayatının Tadını...

Okumaya Devam..

Bodrum Satılık Villalar: Bodrum Restoranlarında Yemek Keyfi

Bodrum En İyi Restoranlar Söz konusu yemek olduğunda Bodrum sizi oldukça memnun edecek. Bu...

Okumaya Devam..

Bodrum’da Satılık Evler: Bodrum Marinaları Avantajları

Bodrum Marinaları: Muhteşem koylarıyla Bodrum yarımadası birçok yat sahibi için çok...

Okumaya Devam..

Yazıya yorum yapın

WhatsApp chat