Mülk Giderleri - Türkiyede Satılık ve Kiralık Emlak

Fiyat Aralığı: » -

İlanları karşılaştırın

Türkiye’de Mülk Satın Alma Giderleri

Türkiyede satılık daireler ve villalarla ilgili satın alma giderleri sadece mülkün piyasa değeri ile bağlantılı değildir. Tapu senedi, arazi, su ve elektrik giderleri, aracı komisyonu, noter masrafları gibi birçok öngörülmeyen gider bulunmaktadır.

Tapu Giderleri

Devir senedi işlemleri noter tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de mülkiyet tescili ve tapu senedi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından devredilir. Tapu giderleri beyan edilen mülk değerinin %4’ü tutarındadır. Yasaya göre bu verginin %2’lik dilimi satıcıdan diğer %2’lik dilimi ise alıcıdan temin edilir.

Expenses of property

Altyapı Giderleri

Elektrik giderleri evden eve değişiklik göstermektedir. Bu da yaklaşık 125 ile 300 USD olarak değişmektedir. Aboneliğim devri yeni bir isim üzerine geçerse, yatırılması gereken depozito 20 ile 50 USD arasında değişmektedir. KWH başına enerji maliyetleri de hesaba katılmalıdır. Yeni bir su aboneliği yaklaşık 150 USD tutmaktadır. Eğer eskiden mülkte olan bir abonelik yeni bir isme devrediliyorsa, depozito bedeli olarak yalnızca 40 USD ödenmektedir. 1 metre küp su genellikle 1 USD olarak fiyatlandırılmaktadır. Telefon bağlantısı yaklaşık 5 USD tutmakta ve birim başına 0.04 USD olarak ücretlendirilmektedir. Abonelik türüne göre aylık bağlantı ücretleri değişkenlik göstermektedir. Telefon aboneliği yalnızca oturum izni olan kişiler adına açılabilir.

Sabit ve Değişken Giderler

Satıcı ve alıcıdan alınmakta olan gayrimenkul satış vergisi yaklaşık yüzde 4’tür. Bu değişken bir giderdir ve aracının komisyonu da yaklaşık yüzde 3’tür. Bunların yanı sıra 200TL’lik deprem vergisi, 185TL’lik tapu senedi devir vergisi bulunmaktadır. Vekaletname için noter ücretleri 600TL tutmakta ve elektrik ve su aboneliği depozitoları da 800TL’yi bulabilmektedir.

Yıllık Emlak Vergisi

Mülkün beyan edilen değerinin yüzde 0,1’i her yıl emlak vergisi olarak alınır. Bu vergi her yıl Şubat ve Mayıs ayları arasında belediyeye ödenir. Avukatlar, mülkün satın alma fiyatının yaklaşık %1’ini ve en az 1.200 Euro +% 18 KDV talep etmektedir.

Sonuç

Dolayısıyla, sigortadan mesleki ücretlere kadar, mülklerle ilişkili birçok gider bulunmaktadır. Bu nedenle kaynakların etkin bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

WhatsApp chat