Tapu - Türkiyede Satılık ve Kiralık Emlak

Fiyat Aralığı: » -

İlanları karşılaştırın

Türk Tapu Senedi Hakkında Daha Fazla Bilgi

TAPU bir Türk tapu senedidir. İstanbul’da satılık bir daire seçtiğinizde, TAPU büyük önem taşır. Özellikle, Türkiye emlak sicilinden aınır. Tapu sicil müdürlüğü TAPU olarak bilinir ve diğer ülkelerdeki Arazi Tescili yetkilileri ile kıyaslanabilir. Bir TAPU’da verilen tipik bilgi, mülkün konumu, TAPU türü, mülkün tarihi ve arşivleme verileri ve mülk sahibinin fotoğrafıdır.

TAPU Türleri

Bir apartman kompleksindeki bir daire veya bir projedeki bir ev gibi ortak kullanımda olan bir ev satın alırken kırmızı TAPU kullanılır. Mavi renkli TAPU ise, tarım arazileri gibi ortak olmayan ve araziyi belirten mülkleri belirtir.
Çoğu yabancı uyruklu kişi, Türkiye’de bir daire veya villa satın alırken kırmızı TAPU alır.

Daha Fazla Bilgi: Kırmızı TAPU

İki tür kırmızı TAPU vardır. Birincisi, yasal olarak bitmemiş bir binanın yanı sıra  toprak sahibi olduğunuzu belirten TAPU olan İrtifaki Kat’tır. Satın alma sürecinin sonunda alınan ikinci kırmızı TAPU, sözleşme kayıt bürosunda imzalandığında teslim alınır. Bu tür TAPU’ya Kat Mülkiyeti denir ve yasal olarak arazi artı bitmiş yapıya sahip olduğunuzu gösterir. İkinci türde bir TAPU elde etmek zordur, bu nedenle satın alma sürecinde sizi yönlendirecek bağımsız bir avukat tutmanız gerekir.

Türkiye’de yasal satış sözleşmesi, bir TAPU yetkilisinin huzurunda imzalanmalıdır. TAPU ofisinde resmi olarak satış yapılmadan önce, noter varlığında bir satış vaadi sözleşmesi imzalamanız gerekir. Bu satış vaadi sözleşmesindeki gerçek satın alma fiyatı kaydedilmelidir. Sözleşme, mülk satın alanlar için zorunlu olan yasal bir statüye sahiptir. TAPU ofisinde satın alma sözleşmesi imzalandıktan sonra, artık yasal olarak mülk sahibisinizdir.

WhatsApp chat