Türkiyede Mortgage - Türkiyede Satılık ve Kiralık Emlak

Fiyat Aralığı: » -

İlanları karşılaştırın

Türkiye’de 2 Kredi Türü

İster inşaat şirketi ister banka aracılığıyla kredi alın Türkiye’de emlak satın almak oldukça kolay. Türkiye’de aşağıda detayları verildiği üzere 2 temel kredi türü vardır.

Mortgage-in-Turkey

1 İnşaat Firmasından Kredi

Kredinizi kolay ve basit bir süreçle inşaat firmasından alın. Tek ihtiyacınız olan tüm ödeme detaylarının sunulduğu inşaat şirketiyle satış anlaşması yapmaktır. Ek belge, ödeme veya evrak işi gerekmez. Ön ödeme genellikle emlak fiyatının yüzde 50’sini içerir. Kalan %50’lik kısım 5 yıl veya 60 ay taksitlerle ödenebilir.   1-5 yıl arasında, banka faizlerine göre yüzde 20 daha az faiz ödeyebilirsiniz. Faizsiz 1 yıllık kredi imkanı da vardır. Emlak yarı bedelini ödedikten sonra adınıza çıkarılan tapuyu alırsınız. Kalan miktar inşaat şirketine olan borcunuzdur. Satış süreçleri, alıcı ve satıcı için risksiz yöntemlerdir.

Aylık taksit ödemeleri alıcının hesabından satıcının hesabına doğrudan aktarılır. Ödemeler Euro, US $ veya TL şeklinde yapılabilir. 1-5 yıl arasındaki ödemeler için minimum kredi miktarı 20.000 Euro olarak belirlenir. 25-70 yıl arasında kredi seçenekleri de vardır.

Yine de inşaat firmalarının ödeme planları farklılık gösterebilir. Bazı şirketler 12 aylık taksitler yaparken diğerleri 60 aya kadar çıkabilir. Ön ödeme inşaat şirketi tarafından belirlenirken, kalan ödeme taksit ile yapılabilir.

2 Banka Kredisi

Türkiye’de banka kredisi almak için noter onaylı pasaport çevirisi, vergi kimlik numarası (vergi dairesinden alınmış) ve oturma izni gerekmektedir. Aynı zamanda gelir kaynağının belgelenmesi ve varsa tapuların sunulması gerekmektedir.

Belgeler hazırlandıktan sonra bankaya kredi başvurusunda bulunulabilir. Bankanın ön onay süreci birkaç gün içerisinde belli olur. Genellikle 3-4 gün sürmektedir. Banka mülkü değerlendirmek için uzman gönderir. Değerleme işleminden sonra banka kredisi onaylanır. Bu işlemden sonra alıcı ve satıcı tapu başvurusunda bulunur.

Bu süreçte oturma izni, tapu fotokopisi, vergi kimlik numarası, apostil olan maaş belgesi ve pasaport gerekmektedir. Bankalar Türkiye’de satılık emlak seçenekleri için farklı kredi seçenekleri sunmaktadır.

WhatsApp chat